klubber i klubben (KIK)
“Lige børn leger bedst”
Nedenfor finder du links til KIK’ernes hjemmesider. Bookning foregår via KIK’s hjemmeside, og kan ikke foretages, hvis du ikke er medlem.
Hvis du ønsker at spille en runde som gæst før du melder dig ind er dette måske muligt, hvis du kontakter KIK’en.
Klubber i klubben
Herreklubben
Herreklubben lægger stor vægt på socialt samvær og hyggelige matcher. Vi har sammensat en super spilleplan, med mange sponsorer og gode præmier. Der bliver selvfølgelig en hygge åbningsmatch og i sæsonen spiller vi nogle matcher, hvor man spiller med andre medlemmer end dem man plejer. Henover sommeren spiller vi Eclectic turnering over 6 onsdage, hvor alle sløjfer kommer i spil 2 gange.
Besøg gerne vores hjemmeside. Her vil man let kunne finde alle referater fra spilledagene, billeder, artikler, spilleplan, omtale af sponsorer og meget mere. Her finder man også sider med referater fra generalforsamlinger, regnskaber og omtale af bestyrelsens medlemmer.
• Åbningsmatch traditionen tro med frokost i Lakeside og Texas Scramble – 29 marts kl. 13:00
• KIK-match onsdag d. 31 maj, hvor vi spiller med Simons Piger og Seniorklubben. Her er hygge og samvær på tværs af ”klubber i klubben” i højsædet. Match med gunstart kl. 15:00 og efterfølgende middag. Herreklubben er arrangør af KIK-matchen i 2017.
• ”Slå et slag for kuglerne” Samarbejde mellem DGU og Kræftens Bekæmpelse. Dato kommer.
• Den 9. maj spiller vi ude mod Barsebäck og den 9. august hjemme. Vi lægger vægt på, at vores sponsorer og de bedste i A, B og C rækken er med.
• Herreklubturen er sat til 5-7 maj og går til Landskrona i Sverige, som har en fantastisk bane lige ned til Øresund og udsigt til Hven og Danmark – mere info om dette løbende. Henrik og Carsten står for denne fantastiske tur. Pris ca. 2.500 kr. Rabat ved tidlig tilmelding.
• Eclectic turneringen. Den vil blive afholdt i perioden 22/6 til 27/7 2017. Præmier til 1, 2, og 3 i hver række.
Klubber i klubben
Simons Piger
En hyggelig tirsdagsklub med plads til alle – så vi byder gerne nye medlemmer velkommen
I Simon’s Piger spiller vi turnering hver tirsdag eftermiddag. Der er plads til alle kategorier af golfere. Spilleplanen er varieret, men som oftest er det individuel stableford, men der er også holdturneringer og mere sociale indslag. Efter spillet spiser de, som har lyst sammen, og vore fantastiske sponsorer har igen i år lovet gode præmier. Fra maj tester vi 9 hullers spil sidst på eftermiddagen, så flere har mulighed for at deltage. Vi har opstartsmøde i marts måned, hvor året vil blive præsenteret.
Klubber i klubben
Seniorklubben
Er du 50 år eller derover, har du mulighed for at blive medlem af Simons Seniorklub. – Der kan dog gives dispensation for alderskriteriet.
Seniorklubben er både for singler og ægtepar. Det er således den eneste klub i klubben, hvor både herrer og damer spiller sammen.
Klubbens formål er at spille golf efter DGU’s regler samt at virke for et godt sammenhold mellem klubbens medlemmer og i øvrigt varetage medlemmernes interesser i Simon’s Golf Club.
I Seniorklubben lægger vi vægt på det sociale – ikke kun under – men også efter spillet.
Vi spiller forskellige former for matcher samt løbende turneringer.
Vi kan også lide at opleve andre golfbaner. Derfor er der i sæsonens spilleplan indlagt udflugter og rejser til golfbaner i indland og udland. Årets spilleplan kan ses på vores hjemmeside.
Vi spiller som hovedregel hver mandag med starttider fra kl. 12.30 til 14.30.
Sæsonen starter ultimo marts/primo april og slutter med en julematch i november.
Har du interesse i at høre mere om Seniorklubben, er du velkommen til at kontakte
et af bestyrelsesmedlemmerne.